Strona główna » Zdalne sterowanie domowym oświetleniem – zaleta inteligentnej żarówki

Zdalne sterowanie domowym oświetleniem – zaleta inteligentnej żarówki

Czy urządzenie może być inteligentne? W sensie psychologicznym oczywiście nie, bo w odniesieniu do człowieka, inteligencja jest właściwością umysłu związaną z procesem myślenia. Ale odkąd pojawiły się nowoczesne technologie elektroniczne, termin „inteligentny” zaczęto stosować również do urządzeń. W takim rozumieniu, inteligencja jest zdolnością do pobierania informacji i przekształcania ich w nową jakość. Dobrym przykładem zastosowania takich urządzeń jest „inteligentne oświetlenie„. Można je ustawiać zdalnie za pomocą zewnętrznego sterownika, albo zaprogramować jego działanie w czasie.

Co jest potrzebne do sterowania inteligentnym oświetleniem w domu?

Aby inteligentna żarówka reagowała na zdalne polecenia, trzeba mieć w mieszkaniu dostęp do sieci Wi-Fi oraz smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS dostępnym na urządzeniach firmy Apple. Wystarczy zainstalować na smartfonie specjalną aplikację Spectrum Smart, za pomocą której można sterować włączaniem, wyłączaniem lub zmianą natężenia światła, z dowolnego miejsca w domu. Co więcej, inteligentna żarówka  może również reagować na polecenia głosowe, zaprogramowane w funkcji asystenta osobistego Google Assistant i Amazon Alexa.

Bezpieczeństwo, oszczędność, nastrój

Oprócz solidnych zamków w drzwiach wejściowych, podczas wyjazdu na dłuższy urlop przydaje się system symulujący obecność mieszkańców. Pomoże w tym zaprogramowanie inteligentnego oświetlenia w różnych pomieszczeniach tak, aby zapalało się co jakiś czas, w określonych cyklach. Podczas oglądania programu telewizyjnego warto dla oszczędności energii zmniejszyć natężenie światła. Można to zrobić bez wstawania z fotela – za pomocą smartphonu. Automatyczne ustawienie wyłączania o określonej porze wszystkich źródeł światła w domu, zapobiega świeceniu którejś z żarówek przez całą noc. Relaksacyjny nastrój w salonie da się osiągnąć poprzez zmianę ostrego światła na ciepłą barwę. Podczas imprez z udziałem gości, inteligentna żarówka może zmieniać kolor emitowanego światła. Zwiększy to atrakcyjność trwającego wydarzenia. Takie inteligentne żarówki można dostać w wielu miejscach, a jednym z nich jest sklep internetowy SpectrumSMART po adresem spectrumsmart.pl, który jest również producentem takiego oświetlenia.