Strona główna » Czy warto zainstalować w swoim domu inteligentne oświetlenie?

Czy warto zainstalować w swoim domu inteligentne oświetlenie?

Koncepcja smart home umożliwia jeszcze bardziej efektywne wykorzystywanie urządzeń, tak by ułatwiały nam życie. Elementami takiego inteligentnego systemu są zestawy do monitoringu, gniazdka, zamki czy ogrzewanie. Poprawiają one bezpieczeństwo i pozwalają na dużą personalizację. Interesującą opcją na rozpoczęcie swojej przygody ze smart domem jest inteligentne oświetlenie. Czy jest drogie? Dla kogo będzie najlepsze? Jakie ma zalety? O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

Co zawiera system inteligentnego oświetlenia?

Działa on prosto i intuicyjnie. Składa się ze źródła światła, którym mogą być świetlówki, paski z diodami LED, kinkiety czy żarówki, oraz z aplikacji na telefon albo pilota. W zestawach można znaleźć mostek sterujący lampami, ale nie zawsze jest konieczny. Co ciekawe, do przemiany lampy w inteligentną nie trzeba kupować nowej, wystarczy zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich żarówek, przeczytać instrukcję obsługi i zainstalować aplikację. Jest to wydatek nieduży, bo rzędu kilkuset złotych.

Ekologia, wygoda i nowość

Najważniejszą zaletą systemu jest to, że nie trzeba po omacku szukać włącznika. Zamiast tego można sięgnąć do smartfona czy po prostu wydać komendę głosową. Niektóre produkty zawierają czujniki ruchu. Dla inteligentnego oświetlenia charakterystyczna jest duża energooszczędność. Znika też konieczność pamiętania o tym, by wyłączyć światło przed wyjściem z domu lub pójściem spać. Fanów oglądania filmów z pewnością ucieszy fakt, że światło dopasowuje się do tego, co wyświetla się na ekranie. Daje to wrażenie przebywania w kinie. To nie wszystko: mając kilka lamp, w zależności od potrzeb da się przechodzić między różnymi scenariuszami świetlnymi. Przykładowo wieczorem możemy pozostawić zapaloną lampkę przy łóżku, a podczas spotkania ze znajomymi rozświetlić cały pokój.

Inteligentne oświetlenie jest przydatne w każdym domu. Dzięki niemu da się błyskawicznie zmienić klimat mieszkania, dopasować kolor i barwę do swojego nastroju czy pory dnia, a przy tym zadbać o niższe rachunki za prąd